Keyence LK-G5000 CMOS Lazer Deplasman Sensörü

Hedefleri hatasız şekilde ölçer
• Dünyanın en hızlısı: 392kHz
• Sınıfında en az hata oranı: ±0.02%
• Sınıfında en fazla tekrarlanabilirlik: 0.005μm
• Yeni geliştirilen “ABLE II” kumandası
• Son teknoloji ile donatılmış küçük boyutlu sensör kafası
Loading...

Açıklama

Özellik ve Faydalar

Lazer deplasman sensörleri hızlı, hatasız ve her türlü uygulamada mükemmel performans gösterebilecek kapasitede olmalıdır. Dünyanın en iyisi olmaya aday LK-G5000 en son teknoloji ile üretilmiştir

AKTİF DENGELİ ABLE II LAZER KUMANDA MOTORU

Lazer ışık yoğunluğunu en uygun seviyeye otomatik olarak ayarlar

 

Bilinen ABLE kumandası artık daha güçlü. Able II lazer emisyonun üç öğesi; zaman, lazer gücü ve kazanımı dengeleyerek RS-CMOS kapasitesini akıllıca optimize eder. Bunun da ötesinde, ABLE II geleneksel modellere göre sekiz kat daha hızlı izleme kapasitesine sahiptir.

 

[Yeni Geliştirilen] RS-CMOS R = YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK  S = YÜKSEK HIZ
LK-G5000 Serisine özel ultra yüksek tekrar okuma kapasitesine sahip yüksek hızlı CMOS sensör

“Yüksek hız” ve  “Yüksek çözünürlük” bir arada elde edilir. Çift portlu transfer sayesinde piksel veriler geleneksel modellere göre sekiz kat daha hızlı transfer edilebilir. Dörtlü hız saati sayesinde daha yüksek hızlar elde etmek mümkündür. Yeni geliştirilen HDE lens* ve iki kat yüksek çözünürlük sayesinde alınan ışık dalga modelleri elde etmek mümkün. KEYENCE zorlu uygulamalar için daha yüksek doğruluk ve tekrar okuma oranı sağlıyor.
*HDE lens=High Definition Ernostar lens

Geniş Hedefler

Geniş hedeflerle doğru ölçüm

Geniş Işın Tipi

Düz gibi görünen yüzeylere yakından bakıldığında genellikle küçük yansımalar ve çukurlar olduğu görülür. Bu mikroskobik pürüzler normal ışınlı sensörlerde genellikle ölçüm hatalarına neden olur. Geniş ışın ile birlikte kullanılan sensör başlığı sayesinde düzgün olmayan yüzeyler zorlu hedeflerin bile doğru şekilde ölçülebilmesi mümkündür.

 

Işın Çapı

LK-H008W 

LK-H027 

LK-H057 

LKH087 

LK-H157

 20 x 550µm

 25 x 1400µm

 50 x 2000µm

 70×2500µm

 120×4200µm

Metal Yüzeylerin Ölçümü

Fırçalanmış metal yüzey ölçümü

Fırçalanmış metal yüzeyler ve kauçuk yüzeyler gibi pürüzlü yüzeylerin etkisini en aza indirir. Bugüne kadar elde edilmiş en doğru ölçüm kapasitesine sahiptir.

LK-G5000 Serisinde kullanılan gelişmiş silindir lens sayesinde, geniş ışın ekseni alanın tamamını görür. Hedef sensör başlığına yakınlaşır ya da uzaklaşırsa görüntüde bozulma olmaz.

Parlak Yüzeyler

Parlak yüzeyler ve profil ölçümleri için en iyisidir.

Fokuslu Işın

Sınıfının en küçük ışın çapına sahip olduğu için (LK-H022 – ø25 μm), parlak yüzeylerden profillere kadar tüm hedefleri en yüksek doğruluk oranıyla okuyabilir.

Işın Çapı

LK-H008 

LK-H022 

 LK-H052

LK-H082 

LK-H152

 Ø20µm

 Ø25µm

Ø50µm

Ø70µm

Ø120µm

Mikroçip Pin Yüksekliği Ölçümü

Delta cut teknolojisi sayesinde optik filtreden dolayı oluşan bozulmanın etkisi en aza iner. Optik sistemdeki bu ve bunun gibi yenilikler sayesinde yalnızca RS-CMOS üzerine odaklanmakla kalmaz, hedef alana tam olarak odaklanır.  Bu sayede profiller üzerinde önceden mümkün olmayan yüksek hassasiyetli okuma yapılabilir.

Saydam Yüzeyler

Saydam/Aynalı yüzey ölçümü

Ayna Yansıması

LK-G5000 Serisi cam ya da ayna gibi yansıyan yüzeylerde kullanılmak üzere tasarlanmış başlıklara sahiptir. Bu başlıklar geniş ya da odaklı ışın seçenekleri ile yansıyan yüzeylerde yapılan ölçümler için idealdir.

Işın Çapı (Geniş Tip)

LK-H008W 

LK-H027K

LK-H057K

LKH087 + LK-F3

LK-H157 +LK-F2

 20 x 550µm

 25 x 1400µm

 50 x 2000µm

 70×2500µm

 120×4200µm

Işın Çapı (Nokta Tipi)

LK-H008 

LK-H022 

 LK-H052K

LK-H082 +LK-F3

LK-H152+LK-F2

 Ø20µm

 Ø25µm

Ø50µm

Ø70µm

Ø120µm

Dokunmatik Ekran Çevre Boşluğu Ölçümü

Bu özel başlıklarda bulunan optik sistem yüksek yansımaya sahip yüzeylerde maksimum çözünürlük elde etmek üzere tasarlanmıştır.  Alıcının gelişmiş özellikleri sayesinde 20 μm’a kadar olan boşlukların doğru şekilde ölçülebilmesi mümkündür.

Sensör Başlığı

Üstün öçme kpasitesi ile tüm ölçümlerde mükemmel performans

Yarısaydam Obje RPD* Algoritması

Lazer ışını nesnenin içine nüfuz ettiğinde yarısaydam obje dağınık yansımaya neden olur ve yansıyan ışık dalgasının açısı hafifçe genişler. RPD algoritması, genişleyen ışık dalgasının etkisini ortadan kaldırarak Real Peak’in tespit edilmesini sağlar.
*RPD=Real Peak Detect

 

Saydam Obje MULTI-ABLE KUMANDASI

Yansıyan ışığı algılayıp ayarlayarak lazer yoğunluğunu saydam objenin her katmanı için optimize eder. Ölçüm sırasında katmanlardaki yansımadan etkilenilmediği için yüksek doğruluk elde edilir.,

Çok Parlak Reçine CPC* ALGORİTMASI

Hedef yüzeyden yansıyan ışığın dalga açılarını birleştirerek daha yüksek çözünürlüklü ölçüm yapar. Dalgalardan biri yüksek yansımaya sahip yüzeyden, diğeri ise yüzeyin altından yansıyan ışıktan kaynaklanır.
*Merkez ve Pik (Peak) Birleşimi

İnce çizgili metal yüzey ölçümü

Klasik Modellere* Göre 2,3 Kat Daha Geniş Işın

Geniş alan ışını, zorlu hedef yüzeylerdeki dağınık yansıma ve çöküntülerin ortalamasını alarak doğru ölçüm yapmaya imkan sağlar.

* LK-G37 ve LK-H057 modelleri ile karşılaştırılmıştır.

Çok Küçük Hedef ve Şekillerin Ölçümü;

Çok İnce Işın Ø25 μm

Minimum Ø25 μm genişliğindeki çok ince ışın sayesinde çok küçük noktalar tam doğrulukla algılanır. Profil çıkarma için de uygundur.

Yansımalar için Geliştirilmiş Sensör Başlığı

KEYENCE sensör başlığı yansımalar için geliştirilmiştir ve yansımaya göre pozisyon alarak tam doğruluk sağlar. KEYENCE, doğrusallığı yüksek oranda arttırmak için ışık alıcı optik sistemi özel olarak tasarlamıştır. Bunun da ötesinde KEYENCE, aynasal yansıma için konumlandırılan sensör başlıkları ile hizalama ayarlamasını test ederek F.S özelliklerini %±0.02 sapma ile karşılar.

Hız (m/s) ve İvme (m/s2) Ölçümü

LK-G5000 Serisi hızını (m/s) ve ivmesini (m/s2) doğrudan ölçme özelliğine sahiptir. Ölçüm tipini seçmeniz yeterlidir:  “deplasman”, “hız” ya da “ivme”. Diferansiyel işleme devresi kumandanın içinde bulunduğundan, önceden ayrıca hesaplanan ölçümleri tek işlemde yapabilmek mümkündür. Temaslı sensör ile ölçülmesi zor olan hafif, kolay deforme olan ve yüksek sıcaklıktaki hedeflerin ölçümü için uygundur.

Kumanda: 3 Ölçme Seçeneği

Yan donanımlar ile bağlantı sağlamak ve görüntü biçimini ihtiyaca göre ayarlamak kolaylaştırıldı.

Kumanda : Harici ekran bağlantısı ile görüntüleme yapmak ve görüntü stilini ihtiyaca göre ayarlamak için çok kolay

1) Uzaktan Kumanda : Kumanda, operasyon/görüntüleme ünitelerinden 10 m uzağa yerleştirilebilir.

2) Direkt Kontrol : Dahili ekranlı kompakt kumandaya, ünite üzerindeki tuşlar kullanılarak doğrudan müdahale edilebilir.

3) Dokunmatik Ekran : Özel dokunmatik paneli sayesinde alınan ışık dalgalarını ve ölçülen değerleri ayarlamak ve görüntülemek kolaydır.

12 Sensör Başlığı/Network Kapasiteli

Ana kumandaya ekstra başlık ekleyerek, 12 ayrı başlığa kadar eş zamanlı ölçüm yapılabilir. CC-Link/DeviceNet™ ile uyumlu olduğu için diğer üreticilere ait birimlerin bulunduğu ağlara eklenebilir.

 

Pratik Hesaplama Fonksiyonu

Birden fazla başlık tarafından ölçülen değerleri anında hesaplayarak, önceden PLC ya da PC’ler ile yapılan karmaşık ölçümlerin kumandada yapılabilmesini sağlar.

PC ile Kolay Ayarlama ve Analiz

Büyük hedeflerin Ölçümü (Geniş Işın)

 

Parlak Hedeflerin Ölçümü (Odaklı Işın)

Saydam / Aynalı Hedeflerin Ölçümü (Aynasal Yansıma)