Keyence LJ-V Profil Ölçüm Sensörleri

Her tür ve şekildeki ürünün ölçümünü gerçekleştirebilen yüksek hız
• Saniyede 64.000 profil ile dünyanun en hızlısı, 12.800.000 nokta/sn. örnekleme
• Mavi lazer optik sistem
• 74 farklı ölçüm modu
• Maksimum 64 kHz hızda sürekli profil veri çıkışı
• Kolay 3D görüntüleme fonksiyonu
Loading...

Açıklama

Özellik ve Faydalar

LJ-V7000 Serisi dünyanın ilk mavi lazerli 2D lazer deplasman sensörüdür. 2D Ernostar lens için maksimum limit olan 405 nm dalgaboyu kısa mesafeli lazeri odaklayarak, ışık alma elemanı üzerinde keskin bir ışın demeti oluşturur.  Bu sayede tutarlı ve yüksek hassasiyetli bir profil oluşturur. Ayrıca, lazerin alınan ışık yoğunluğu güvenlik için arttırılmıştır. Böylece, algılanması zor hedeflerde tutarlı ve doğru ölçüm yapılabilir.

 

Ölçüm Prensibi

Lazer ışığı silindirik lens tarafından yatay olarak yöneltilir ve hedef üzerinde dağılarak yansır. Bu yansıyan ışık HSE3-CMOS’da biçimlendirilir, pozisyon ve şekildeki değişiklikler algılanarak, deplasman ve şekillerin ölçümü gerçekleşir.

1) Silindirik lens
2) Yarı iletken lazerler
3) GP64 işlemci
4) 2D Ernoster lens
5) HSE3-CMOS

Geleneksel Cihazlardan 240 Kat Daha Hızlı

64.000 profil/sn. örnekleme 12.800.000 nokta/sn.

LJ-V-7000 serisi dünyanın en hızlı örnekleme hızına sahiptir. 2D lazer ölçüm pazarındaki diğer cihazlar bu hızın yanına bile yaklaşamazlar. Bir üretim hattında ilerleyen ürünlerin şekillerini ultra yüksek hızda, yüksek çözünürlükte ve ürün atlamadan ölçebilie. Örneğin; 6,4 m/s ve 0.1 mm aralıkta hareket eden hedefleri ölçebilir. LJ-V7000 serisi, normal olmayan ya da hatalı olan alanların geçişine izin vermez.

Geleneksel Cihazlardan 64 Kat Geniş Dinamik Aralık

Yüksek yanıtlama kapasitesi ve algılama tutarlılığı

Normal şartlar altında algılama tutarlılığı hız ile ters orantılıdır. LJ-V7000 serisi ise hem hız hem de tutarlılık açısından gelişmiştir. Siyah yüzeylerde ya da düşük yansımalı metal yüzeylerin aynı optik eksende bir arada bulunduğu durumlarda bile şekiller doğru ölçülür.

Ultra Yüksek Hız ve Yüksek Tutarlılığa Sahip Gelişmiş Teknoloji

LJ-V7000 Serisi yeni geliştirilen HSE3-CMOS sensöre sahiptir. Arttırılmış hıza ek olarak, geleneksel E3-CMOS’a göre dinamik aralık güçlendirilmiştir. 64 kHz’lik (15,6 µs) son derece kısa pozlama süresi ile siyah zeminlerden (düşük yansıma) cilalı yüzeylere (yüksek yansıma) kadar çok sayıda farklı yüzeyde doğru ölçüm yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

GP64-İşlemci – 64 kHz Ultra Yüksek Hızlı Ölçüm Yapar

Yeni tasarladığımız mikroçip ultra yüksek hızlı işlem sağlamakla birlikte, CMOS görüntü verisini okuyabilmekte, yüksek çözünürlüklü alt piksel işleme, yüksek hassasiyetli linearizasyon ve veri çıkışı gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bu da, yüksek hızda hareket eden nesnelerin ölçümüne imkan sağlar.

Geleneksel modeller 6,4 m/s hızla hareket eden 24,3 mm eğimli hedefleri ölçemiyordu.
LJ-V 6,4 m/s hızla hareket eden 0,1 mm eğimli hedeflerin profillerini ölçebilir.
Tek bir cihaz ile her türlü ölçüm yapılabilir.

74 Farklı Ölçüm Modu

13 ölçüm detayı ve 7 ölçüm hedefi özelliği ile bu cihaz toplamda 74 farklı ölçüm yapabilir. Tek bir cihaz çok geniş bir ölçüm yelpazesi sunarak, tek bir atış bile kaçırmadan müşteri taleplerine cevap verir.

   

 

Referans çizgiden belirlenen bir noktaya olan uzaklığı ölçer.

16 Noktalı Eş Zamanlı Ölçüm

Herhangi 16 nokta eş zamanlı olarak ve mevcut 74 ölçüm modu arasından seçilen modda ölçülür. Bugüne kadar mümkün olmayan eş zamanlı ölçüm ve inceleme imkanı sağlar.

Kolay 3D Ölçüm Fonksiyonu

Yükseklik, yükseklik farkı ve pozisyon ölçümü yapabilen basit 3D ölçüm özelliğine sahiptir. 2D ara kesit profillerini ölçmenin yanı sıra hedefin taranan 3D verisini kolayca ölçmek de mümkündür.

Ölçüm Türleri

Ölçüm Hedefi Türleri

Ölçüm Örneği-PC kartı mikroçipi yükseklik farkı ölçümü;

Yüksek Hızlı Veri Çıkışı

Maksimum 64 kHz hızda sürekli profil veri çıktısı

 

LJ-V7000 Serisi şimdi yüksek hızlı iletişim sağlamak için TOE (TCP/IP off-load motoru) ile donatıldı. Böylece CPU yükünü etkilemeyen yüksek verimlilik sağlar. Saniyede 64.000 birim profil verisi çıkarır. Standart modda ölçüm yapmak yerine LJ-V7000 serisi bir ölçüm probu olarak kullanılır ve kendi orijinal algoritmalarını kullanarak ölçüm yapmakta başarılıdır. İletişim kitaplığı herkese açıktır.

3D Ölçüm Kamerası

Kolay Kurulum

3D kamera kullanırken lazer ışık kaynağı ve alıcı (kamera) birbirinden bağımsızdır ve bu nedenle kurulum ve ayarlaması çok zaman ve çaba gerektirir. LJ-V ile lazer ışık kaynağı ve alıcı tek bir gövde üzerindedir ve ayarlama gerektirmez. Böylece kullanımdan kaynaklı yanlış hizalamalar ortaya çıkmaz.

Doğrusallaştırma Ayarlaması Gerekmez

3D kamera kullanırken her bir pikselin yüksekliği ve genişliği lazer ışık kaynağı ve alıcının pozisyonel ilişkisine göre değişiklik gösterir ve bu durumda kullanılamaz. Bu durum her ortaya çıktığında doğrusallaştırma ayarlamasının yapılması gerekir.  LJ-V Serisi ile kumandadan gelen gerçek veri doğrusallaştırılmıştır bu nedenle ayarlama yapılması gerekmez.

Doğruluğu Garanti Eden Bir Ölçüm Aygıtı

LJ-V Serisi bir “kamera” değil, doğruluğu garanti eden bir “Ölçüm Aygıtı”dır. Uluslararası standarda bağlı olarak, standart bir makine ile kalibrasyon gereklidir. Güvenli ve doğru ölçüm ve inceleme yapar.

Çeşitli Kullanım Yöntemlerini Destekleyen Veri Çıkışı

Yazılım

Basit ve güvenilir! Tümüyle kullanışlılığı hedefleyen PC yazılımı

Çoklu Ekran Fonksiyonu

İstediğiniz ekranları, ölçüm değerlerini, yükseklik
görüntülerini (gri tonlamalı görüntüler) ve ölçüm değerleri trend grafiğini eş
zamanlı olarak kontrol edebilmek mümkündür. Ekran boyutunu yerleşimini
belirleyebilir, kendi ekranınızı yapılandırabilirsiniz.

Kolay Ayarlar

Profil Saklama Fonksiyonu

Ortalama 28.000 profili saklamak mümkündür. 16 çıkış için ölçüm değerlerini aynı anda saklayabilirsiniz. LJ-V7000 Serisinde bulunan çeşitli analiz fonksiyonları hataların doğrulanması, araştırma ve geliştirme açısından faydalıdır.

Terminal Operasyonu İzleme Fonksiyonu

Kumanda I/O terminalinin ON/OFF konumunu liste halinde kontrol eder. Şimdiye kadar sahada harcanan zaman ve eforu büyük ölçüde azaltır.

Otomatik Ayar Optimizasyon Fonksiyonu

Tutarlı ve temiz bir dalga formu elde etmek için lazer gücü, ışık hassasiyeti ve pozlama süresi gibi parametrelerin ayarlanması gerekir. Otomatik ayar optimizasyonu özelliği sayesinde ayarlama işlemi tek bir tıklama ile yapılabilir.

Simülasyon Fonksiyonu

Saklanan ölçüm verisi ya da eş zamanlı elde edilen veriler, yeniden ölçüm yapmadan önce ölçüm ve pozisyon ayarlarını değiştirmek için kullanılabilir. Bu özellik sayesinde, ayarların değiştirilmesi ya da yeni hedef eklendiği için optimize edilmesi gerektiğinde ortaya çıkan sorunlar mümkün olan en kısa sürede giderilir.

Çevrimdışı Profil Gözlemi ( LJ-Observer )

Bu uygulama saklanan ölçüm verilerini kullanarak 3 boyutlu görüntü oluşturur ve profil ölçümünü kolaylaştırır.

Kolay Profil Ölçüm Fonksiyonu

Saklanan ölçüm verilerinden kesit çıkartarak yükseklik, yatay mesafe ve açı ölçümü yapılabilir.

Güvenilir Pozisyon Ayarlama Fonksiyonu (X , Z, θ ayarı)

Ölçüm sonuçlarını etkileyen hizalama hatalarını düzeltir. Hedefin rastgele hareket ettiği ya da hizalamanın zor olduğu durumlarda bile ölçüm hatasız şekilde yapılabilir.

3 Yönlü Operasyon (Serbest Seçim)

Dokunmatik panel sayesinde ölçüm işleminin görüntülenmesi ya da ayarlamaların yapılması mümkündür.  PC ya da monitör bağlantılı bir konsol üzerinden işlem yapmak da mümkündür. İhtiyaca göre dokunmatik ekran, monitör ya da PC kullanılabilir.

Tüm Saha içi İhtiyaçları Karşılayan Özellikler

Kodlayıcı girişini destekler

64 kHz maksimum hıza kadar ölçüm performansı.
Şekilleri hareket yönünde yüksek hız ve doğrulukla ölçebilir.

High-flex kablo

Standart olarak high flex kabloya sahiptir.
Robotlar ve diğer hareketli parçalar üzerine sorunsuz şekilde monte edilebilir.

Sensör başlığı ve bağlantı kablosu IP67 desteği
Hem sensör başlığı he de bağlantı kablosu IP67’yi destekler.
Ürünün üzerine kolaylıkla püskürme olabilecek ortamlarda bile kullanılabilir.

IEC 68-2-29 darbe testlerinden geçmiştir.

Endüstriyel robotlar için gerekli olan darbe direnci özelliğine sahiptir.