Keyence CV-X Görüntü İşleme Sistemleri

Geniş ürün desteği sayesinde tüm uygulamalarda kullanılabilir tek bir sistem
• Son teknoloji algoritmalar
• Hızlı ve kolay kurulum
Loading...

Açıklama

Özellik ve Faydalar

Görüntü İyileştirme Filtreleri

Çalışma parçası ya da ortam şartlarından etkilenen inceleme koşullarını büyük oranda iyileştiren 24 farklı görüntü iyileştirme filtresi. KEYENCE’in orijinal algoritmaları doğruluk oranını arttırmak için, inceleme için en iyi görselleri oluşturur ve inceleme hatası nedeniyle kusurlu olmayan parçaların hurdaya ayrılma oranını düşürür.

Çizik Ayıklama

İncelenen alandaki paraziti ortadan kaldırarak çizgiyi ortaya çıkarır. Bu filtre özellikle pürüzlü yüzeye sahip parçalar üzerinde hata incelemesi yapmakta etkilidir.

Metal üzerindeki çizik;

Parazit Önleme

Belirli bir alandaki paraziti ortadan kaldırır. Bu filtre, arka plandaki pürüzlerin görüntü işlemeyi zorlaştırdığı durumlarda ya da ince çiziklerin yakalanabilmesinde etkilidir.

Mukavva üzerine basılmış karakterlerin okunması;

Plastik Kalıp Üzerinde Leke Belirleme;

Kontrast Arttırma

Görüntünün kontrast ayarını arttırmak için inceleme alanındaki yoğunluk dağılımını genişletir. Bu filtre, görüntü işleme için gerekli olan gri tonlamanın çalışma alanındaki yansımadan dolayı yapılamadığı durumlarda bunu ortadan kaldırılarak incelemenin doğru şekilde yapılabilmesini sağlar.

Çeşitli devre kartı incelemeleri;

Gölge Düzeltme

Çalışma yüzeyinde oluşan gölge ya da düzensiz parlamaları ortadan kaldırarak görüntüleri incelenmeye uygun hale getirir. Gölgeler her defasında değişse bile, bu filtre hatalı bölümleri çıkararak gerçek zamanlı olarak düzeltir.

Plastik kalıp üzerinde görüntü inceleme;

Görüntü/Ayrım İnceleme

Leke

İncelemenin doğru yapılmasına imkan sağlayan inceleme aracıdır. Bu aygıt lekeleri, çatlakları ve diğer kusurları ortam gölge seviyesi ile kıyaslama yaparak tespit eder. Yüksek yakalama yeteneğinin yanı sıra, yalnızca istediğiniz kusurları boyut, sıkılık, şekil ve sayı yönünden tespit etme özelliğine sahiptir.

Eğimli Kenar Pürüzleri

Çapak ve çatlakların belirlenmesini sağlayan kenar inceleme aracı

Bu aygıt çalışma yüzeyinin kenarlarından profil çıkararak, bu profile uymayan çizik ve çatlak bölümleri tanır. 5000 noktalı kenar bilgisi sayesinde yuvarlak ve düz çizgilere ek olarak, oval ve serbest kıvrımlara sahip karmaşık şekillere sahip profilleri de destekler.

Otomatik Öğrenme İnceleme Aygıtı

Yeni “Otomatik Öğretme İnceleme Aygıtı” hatasız parçaları okuyarak, hatalı parçaların farkını ayırt eder. Neredeyse insan algısına yakın olan bu algoritmalar hatalı öğeleri eleyerek yerinde incelemenin başarılı şekilde yapılmasını sağlar. Hatasız parçanın okutulması ile gerekli tüm ayarlar tamamlanır, karmaşık ayarlamalar ve uzman bilgisine ihtiyaç kalmaz. Bu aygıt ile tüm kullanıcılar doğru inceleme yapabilir.

Pozisyon/Boyut Ölçümü

ShapeTraxTM2

Kötü ortam koşullarında üst düzey performans, hız ve doğruluk sunan arama aygıtı

Bu aygıt, arama sırasında hedeften çıkarılan profil bilgisini kullanır. Çipler, kontrast azalması ya da boyut değişikliği gibi değişiklikler olduğunda bile hedef algılanabilir. Aygıt yüksek arama performansı ile diğer aygıtların pozisyon ayarlamasına yardımcı olur.

Yüksek Dayanıklılık

Görüntü yakalama koşulları çakıştırılmış imgeden farklı olduğunda bie doğru arama yapmaya imkan sağlar.

Eğimli Kenar Pozisyonu / Genişliği

Tek bölgede 5000 noktaya kadar ölçüm yapar.

Bu aygıt inceleme alanında 5000 kenar noktası algılayarak pozisyon ve genişlikleri verir. Kenar verilerine ek olarak, maksimum/minimum/ortalama genişlikler, uç pozisyonu ve tepeden tepeye genişlik karmaşık hesaplamalar olmadan ölçülebilir. Algılanan noktalar sayesinde sanal bir çember ya da tahmini bir çizgi tespit etmek de mümkündür.

Cıvata boyutlarının ölçümü;

Bir cıvatanın maksimum çapını ya da vida dişinin öz çapını ölçebilir.

1. Her kesit için algılanan kenarları görüntüler ve sonuçları birbirinden ayrı olarak verir.

2. Maksimum çapı belirler.

3. Her segment için kenar yoğunluğu grafiği kontrol edilerek uygun ayarın yapılabilmesini sağlar.

Boyut / Geometri Aracı

Mouse kullanılarak kolaylıkla sezgisel yüksek hassasiyetli boyut tespiti yapılabilir.

Görüntü işleme için boyut/geometrik ölçümü genellikle birden fazla araç ve karmaşık hesaplamalar gerektirir. CV-X Serisi ile boyut/geometri ölçümü yalnızca tıklamayla yapılabilir. Başka aygıtlarla elde edilen noktalar ve çizgiler referans olarak kullanılabilir, böylece daha basit ve kullanımı kolay yazılımlar yapılabilir.

Konvansiyonel

Birden fazla ayar ve hesaplamaların kombinasyonu gereklidir.

Boyut /Geometri Aracı

Tüm ayarlar Mouse yardımıyla kolayca tamamlanır.

OCR

Ortam koşullarını iyileştirerek doğru okuma sağlayan karakter tanıma aracı.

Bu aygıt, ürün üzerine basılmış ya da damgalanmış karakterleri tanır. Sürekli değişen baskı koşulları ile başa çıkabilmek için, KEYENCE karakter çıkarma, tutarlılık ve karakter kütüphanesi gibi karakter tanıma açısından önemli faktörlerin görselleştirilmesine son derece önem vermiştir.

Işık şiddetindeki dalgalanmalara dirençlidir.

İki bileşenli işleme kullanmayan gri tonlamalı işlemede, ortam ışığı değişse de görüntülemede değişiklik olmaz. Buna ek olarak, kullanıcının tanıma koşullarını anlamasını sağlayan karakter çıkartma metodu kullanılmıştır.

Dalga Formunda Görselleştirme

Karakter tanımanın en önemli faktörü “”Karakter Çıkartma” artık dalga formunda görselleştiriliyor. Bu dalga formu, kullanım sırasında kontrol edilebildiği için, kullanıcı stabiliteyi hemen belirleyebilir.

1D /2D Kod Okuyucular

Okuma ve görüntü işleme denetlemesini eş zamanlı olarak yapar.

Hedef çalışma alanına basılı 1D/2D kodları okur. Kod okuma ve başka bir görüntü işleme aracı kullanan denetleme eş zamanlı olarak yapılabildiği için, bu fonksiyon 1D/2D kod okuyucular ve görüntü işlemcinin birbirinden ayrı yerleştirildiği klasik kasalarla kıyaslandığında yerden kazandırır ve maliyeti düşürür.

İletişim ve Kontrol

Mevcut sistemlerle uyumlu geniş bir iletişim metodu yelpazesi mevcuttur.

Geniş iletişim metodu yelpazesi sayesinde farklı iletişim kontrolü ihtiyaçlarını karşılar. Örneğin; “Görüntü ve sonuç verileri günlüğü oluşturmak istiyorum.”, “Komut kontrolünü etkinleştirmek için mevcut PLC’yi bağlamak istiyorum. Açılışta ve sonrasında kullanılabilirliği ve güvenliği arttıran görüntüleme fonksiyonları da mevcuttur,

İletişim Arayüzü

Çeşitli üreticiler tarafından üretilmiş PLC’lerin yanı sıra EtherNet/IP™ ve PROFINET bağlantı desteği mevcut sistemlere entegre edilmesini kolaylaştırır. Buna ek olarak, PC bağlantısı ile uzaktan kumanda edilebilmesi ve FTP sunucusu üzerinde görüntü/sonuç günlüğü tutulması mümkündür.

Çeşitli üreticiler tarafından üretilmiş PLC’ler RS-232C/Ethernet  ile bağlanabilir.

Akıllı Monitör Fonksiyonu

Mevcut monitör iletişimi EtherNet /IP™ ve PROFINET üzerinden ayrı ayrı kontrol eder, böylece sorunları hızla tespit eder.

FTP çıktı fonksiyonu

Görsellerin ve ölçüm değerlerinin FTP sunucusuna gönderilmesini destekler. FTP sunucu desteği ile yüksek kapasiteli HDD bağlanarak görseller uzun süre saklanabilir.

EtherNet/IP™ ve PROFINET Uyumlu